تولید نرم‌افزار

ساختار نرم‌افزارهای رایان پرتو باختر

مجموعه نرم‌افزارهای رایان پرتو به لحاظ فنی يکی از بروزترين نرم‌افزارها در دنيای نرم‌افزار است که از جديدترين ابزارها در عرصه توسعه نرم‌افزار بهره می‌برد. از آنجايی که برای توسعه يک نرم‌افزار جامع تعداد زيادی ابزار مورد نياز است يکی از مهمترين عوامل، سازگاری و يکپارچگی اين ابزارهاست.
شرکت رایان پرتو برای توسعه نرم‌افزارهای خود از قدرتمندترين ابزارهای Microsoft استفاده کرده است تا بتواند يکی از محبوب‌ترين و انعطاف‌پذيرترين نرم‌افزارها را عرضه نماید.

مشخصات فنی نرم‌افزارها

 • Software Development Process Framework: Microsoft Solution Framework (MSF)

 • Database SQL Server 2016

 • Software Development Frameworks: .Net Framework 4.6 | Visual Studio 2015 C#

 • Project Management Tools: Team System | Rayan Parto Web Office

 • User Interface: Web User Interface | Windows User Interface

 • Server: Windows Server 2016

مولفه‌ها و تکنولوژی‌های بکار گرفته شده

.NET Framework 4.6

با توجه به حرکت هدفمند تمامی ابزارهای مایکروسافت به سوی NET Framework. به عنوان يک چارچوب کاری و همچنين با توجه به حجم عظيم ابزارها و نرم‌افزارها و ويژگی‌های آن و همچنين مجتمع بودن و يک دست بودن ابزارها، ميتوان در حال حاضر این Framework را بهترين گزينه برای توسعه نرم‌افزار انتخاب نمود. در طول تاريخ نرم‌افزار، از ابتدا تاکنون بيشترين هماهنگی بين ابزارهای مختلف توسعه نرم‌افزار را Microsoft با پروژه عظيم NET. به وجود آورده است.
از آنجا که تقريباً تمامی ابزارها و برنامه‌های مایکروسافت از اين به بعد بر پايه تکنولوژی NET. خواهد بود، نرم‌افزارهای رایان پرتو نيز با آن‏ها سازگار است.

ASP.NET

رابط کاربری موجود در نرم‌افزارهای رایان پرتو بر پايه Web 2.0 و تکنولوژی ASP.NET می‌باشند که از شاخص‌ترين ابزارهای توسعه نرم‌افزارهای تحت Web است. از ويژگی‌های اين تکنولوژی می‌توان به سرعت توسعه نرم‌افزار و همچنين سرعت اجرای بيشتر اشاره کرد. اين تکنولوژی به جای استفاده از زبان‌های اسکريپتی از يک زبان برنامه‌نويسی کامل تحت NET. استفاده می‌کند.

AJAX

نرم‌افزارهای رایان پرتو مبتنی بر Web 2.0 می‌باشند که ساختار Web Application را به Windows Application نزديک کرده است و رابطه ميان Browser و Server حفظ می‌شود. اين نوع نرم‌افزارهای تحت Web مانند Gmail و Hotmail Live از يک Framework مبتنی بر Ajax استفاده می‌کنند. با استفاده از ASP.NET، قدرتمندترين Framework برای Ajax ،Microsoft AJAX Framework می‌باشد.

C#

در حال حاضر در دنيای بزرگ نرم‌افزار، مدرن‌ترين و گران‌ترين زبان برنامه‌نويس #C است که مورد تأييد ECMA و زبان منتخب Microsoft نيز می‌‌باشد که اکثر قسمت‌های Windows Vista و Windows Server 2008 بوسيله آن نوشته شده است.

ORM

برای برنامه‌هايی که با حجم بالای داده سروکار دارند يکی از مهم‏ترين ابزارهايی که می‌توان گفت استفاده از آن در توسعه نرم‌افزار به يک اصل تبديل شده است (Object Relational Mapping)ORM می‌باشد. اين ابزار رابطه‌های پيچيده پايگاه داده را به رابطه‌های قابل فهم‌تر Object Oriented تبديل می‌کند و برنامه‌نويس می‌تواند رابطه‌های منطقی پيچيده‌تر را با سهولت بيشتری پياده‌سازی کند. همچنين کد خواناتری خواهيم داشت و کد ما در مقابل تغييرات انعطاف‌پذيرتر خواهد بود.

Workflow Engine

برای برنامه‌هايی که با حجم بالای داده سروکار دارند يکی از مهم‏ترين ابزارهايی که می‌توان گفت استفاده از آن در توسعه نرم‌افزار به يک اصل تبديل شده است (Object Relational Mapping)ORM می‌باشد. اين ابزار رابطه‌های پيچيده پايگاه داده را به رابطه‌های قابل فهم‌تر Object Oriented تبديل می‌کند و برنامه‌نويس می‌تواند رابطه‌های منطقی پيچيده‌تر را با سهولت بيشتری پياده‌سازی کند. همچنين کد خواناتری خواهيم داشت و کد ما در مقابل تغييرات انعطاف‌پذيرتر خواهد بود.

 • قابليت توسعه و گسترش و ساخت جريان کار سفارشی بسيار قدرتمند و پويا و بسيار آسان.

 • قابليت تغيير جريان کار به صورت گرافيکی حتی به وسيله يک برنامه خيلی کوچک و بدون نياز به Visual Studio

 • عدم نياز به نصب نرم‌افزار Administration بر روی Server.

 • عدم نياز به ساخت Workflow Engine با توجه به اينکه WF يک Framework است نه يک نرم‌افزار.

 • نرم‌افزارهای رایان پرتو با استفاده از اين ابزار Business Layer پويا و Modular بوجود آورده که کنترل جريان کار در آن به سهولت انجام می‌پذيرد.

Portal Engine

با توجه به توسعه روز افزون Portal در دنيای Web، هر سازمان، شرکت و يا ارگانی پس از مدتی نياز به آن را به شدت حس خواهد کرد و خواه نا خواه به سمت آن کشيده خواهد شد. شرکت‌ها و سازمان‌ها در زمان رشد خود، نمايندگی و زير سازمان‌هايی به وجود می‌آورند که عملکردشان را از سازمان اصلی به ارث می‌برند و به همين علت، ابزارها نيز می‌بايست از ابزارهای سازمان اصلی ارث‌بری کنند.
يکی از مهم‏ترين عوامل در Portal بودن، Modular بودن است تا بتوانيم قابليت سفارشی‌سازی به سازمان‌های فرعی بدهيم.

Database

پایگاه داده به گونه‌ای طراحی شده است که می‌تواند از طيف وسيعی از پايگاه‌های داده متفاوت استفاده کند و در استفاده از آن تفاوتی بين SQL Server و Oracle و... وجود ندارد. قابل ذکر است به دليل مجتمع بودن ابزارها، SQL Server 2016 بهترين سازگاری را با نرم‌افزارهای رایان پرتو داراست.