زمان و تاریخ انتشار:  03:12:10|1397/06/25 (1226 روز پیش)


شماره تلفن کاربران در موتور جستجوی گوگل چین

شماره تلفن کاربران در موتور جستجوی گوگل چین

به گزارش گروه خبری رایان پرتو باختر به نقل از زومیت، نسخه‌ی اولیه موتور جستجوی گوگل چین، نتایج جستجوی کاربران را به همراه شماره‌ی تلفن گوشی هوشمند وی، در اختیار دولت چین قرار می‌دهد.
براساس آخرین گزارش‌ها، گوگل سخت در تلاش است تا بتواند هرچه زودتر موتور جستجوی گوگل چین را راه‌اندازی کند. این موتور جستجو به‌ سفارش دولت چین طراحی شده است و امکان سانسور نتایج جستجو را دارد.
ماه گذشته، وب‌سایت اینترسپت اعلام کرده بود که اپلیکیشن اندرویدی موتور جستجوی گوگل با کد نام پروژه‌ی Dragonfly، قرار است نتایج جستجو را به‌صورت فیلترشده در اختیار کاربر قرار دهد. در نتیجه، در نتایج جستجو، برخی نتایج به‌عمد حذف خواهند شد. اکنون در نمونه‌ی اولیه‌ی موتور جستجوی گوگل چین، قابلیت لینک کردن جستجوها به شماره‌ی تلفن کاربر نیز اضافه شده است.
اطلاعات منتشرشده در داخل و خارج گوگل، با یکدیگر تضاد و تناقض دارند. طبق آخرین گزارش‌ها، تعدادی از کارمندان گوگل به‌علت توسعه موتور جستجوی چینی استعفا دادند. حدود ۱۴۰۰ کارمند گوگل، در نامه‌ای سرگشاده، خواستار دریافت اطلاعات بیشتری در مورد پروژه‌ی دراگون‌فلای هستند. ظاهرا اطلاعات مربوط به پروه‌ی دراگون‌فلای، به‌صورت محرمانه محفوظ مانده است.
براساس آخرین اطلاعات منتشر‌شده، تعدادی از نمایندگان دو حزبی کنگره‌ی چین از گوگل درخواست کردند که در مورد اپلیکیشن موتور جستجوی چین، توضیحاتی ارائه دهد و موضوع را شفاف کند.
در سال ۲۰۱۰ میلادی، گوگل پس از مشخص‌شدن حمله‌ی فیشینگ و هدف‌قراردادن فعالان حقوق بشر، عملا همکاری خاصی با چین نداشت. همان‌طور که پیشتر نیز گفته‌ شده بود، گوگل برخی برنامه‌ها از جمله گوگل ترنسلیت (Google Translate) را در چین ارائه می‌دهد، اما برنامه‌ی جستجو همچنان مسدود است. البته اگر گوگل بتواند سرویسی مطابق نظر دولت چین، به‌صورت سانسور‌شده توسعه دهد، وضعیت تغییر خواهد کرد.