26219704، 26230240-3، 26219829
تلفن تماس با واحد پشتیبانی

**********
تولید نرم افزار سفارشی

تولید-نرم-افزار    

تولید نرم افزار سفارشی تخصص ماست. تیم فنی متخصص، با تجربه و چابک “شرکت رایان پرتو باختر ” با تسلط بر فناوری های روز، در همه مراحل نیازسنجی، طراحی، پیاده سازی، استقرار و پشتیبانی در کنار شما خواهد بود تا نیازمندی های نرم افزاری سازمان خود را به بهترین شیوه برطرف کنید.

در مسیر تولید نرم افزار همواره کیفیت، کارایی، امنیت و تجربه کاربری مطلوب سرلوحه کار ما قراردارد.

ما برای تولید نرم افزارها، سامانه های سفارش مشتری و اپلیکیشن های موبایل، همواره از آخرین نسخه ابزارها، زبانهای برنامه نویسی و کتابخانه های زیر بهره می گیریم:

سمت سرور (Backend) :

Microsoft SQL server, Microsoft Visual Studio, C#,

 ASP.NET, .NET Core, WebAPI, SignalR, Web Service

سمت کاربر(Frontend) :

HTML5, CSS3, javascript, VueJS, AngularJS, JQuery,

Bootstrap, Cordova

در ادامه، فرآیند تولید نرم افزارهای سفارشی را بطور کامل توضیح خواهیم داد تا شما بیشتر با نحوه فعالیت ما آشنا شوید. تولید نرم افزارهای سفارشی

 فهرست نرم افزارهاو سیستم‏های رایان پرتو
1-    اداری و منابع انسانی
1-1-    کارگزینی
2-    مالی و حسابداری
2-1-    انبار و انبار ریالی
2-2-    حقوق و دستمزد
2-3-    اموال
2-4-    بودجه
2-5-    صورت وضعیت پیمانکاران
2-6-    تدارکات
3-    تولید
3-1-    فنی و مهندسی
3-2-    تولید و برنامه ریزی تولید
3-3-    قالب سازی
3-4-    نگهداری و تعمیرات تجهیزات و ماشین آلات
3-5-    مدیریت مواد اولیه
3-6-    قراردادها و سفارشات
3-7-    کنترل کیفیت
4-    تخصصی و به سفارش مشتری
4-1-    نگهداری و تعمیرات تجهیزات رایانه‏ای
4-2-    ایمنی
4-3-    بازاربرق
4-4-    صدور و گردش دستورکار

2- ساختار نرم افزارهای رایان پرتو باختر
مجموعه نرم افزارهای رایان پرتو به لحاظ فنی يکی از به روز ترين نرم افزارها در دنيای نرم افزار است که از جديدترين ابزارها در عرصه توسعه نرم افزار بهره مي‏برد.از آنجايی که برای توسعه يک نرم افزار جامع تعداد زيادی ابزار مورد نياز است يکی از مهمترين عوامل، سازگاری و يکپارچگی اين ابزارهاست. شرکت رایان پرتو برای توسعه نرم افزار خود از قدرتمند ترين ابزارهای Microsoft  استفاده کرده است تا بتواند يکی از محبوب ترين و انعطاف پذيرترين نرم افزارها را عرضه نماید.
3- مشخصات فنی نرم افزارها
o    Software Development Process Framework   : Microsoft Solution Framework (MSF)
o    Database  SQL Server 2008 R2
o    Software Development Frameworks : .Net Framework 4.5 | Visual Studio 2012  C#
o    Project Management Tools : Team System | Rayan Parto Web Office
o    Workflow Engine : BizTalk Server 2006 | Windows Workflow Foundation
o    User Interface : Web User Interface | Windows User Interface   
o    Server : Windows Server 2003
4- مولفه‏ها و تکنولوژی‏های بکار گرفته شده
.NET Framework 4.5
با توجه به حرکت هدفمند تمامی ابزارهای مایکروسافت به سوی .NET Framework به عنوان يک چارچوب کاری و همچنين با توجه به حجم عظيم ابزارها و نرم افزارها و ويژگي‏های آن و همچنين مجتمع بودن و يک دست بودن ابزارها ، ميتوان در حال حاضر این Framework را بهترين گزينه برای توسعه نرم افزار انتخاب نمود. در طول تاريخ نرم افزار، از ابتدا تا کنون بيشترين هماهنگی بين ابزارهای مختلف توسعه نرم افزار را Microsoft با پروژه عظيم .NET به وجود آورده است.
حتی هسته اصلی Windows Vista و Windows Server 2008 و بعد از آن .Net Framework خواهد بود و از آنجا که تقريبا تمامی ابزارها و برنامه‏های مایکروسافت از اين به بعد بر پايه تکنولوژی .NET خواهد بود، نرم افزارهای رایان پرتو نيز با آن‏ها سازگار است.
ASP.NET
رابط کاربری موجود در نرم افزارهای رایان پرتو بر پايه Web 2.0 و تکنولوژی ASP.NET  ميباشند که از شاخص‏ترين ابزارهای توسعه نرم افزارهای تحت Web است.از ويژگي‏های اين تکنولوژی مي‏توان به سرعت توسعه نرم افزار وهمچنين سرعت اجرای بيشتر اشاره کرد.اين تکنولوژی به جای استفاده از زبآن‏های اسکريپتی از يک زبان برنامه نويسی کامل تحت .NET استفاده مي‏کند.
AJAX
نرم افزارهای رایان پرتو مبتنی بر Web 2.0 مي‏باشند که ساختار Web Application را به Windows Application نزديک کرده است و رابطه ميان Browser و Server حفظ مي‏شود. اين نوع نرم افزارهای تحت Web مانند Gmail و Hotmail Live از يک Framework مبتنی بر Ajax استفاده مي‏کنند. با استفاده از ASP.NET ، قدرتمندترين Framework برای Ajax ، Microsoft AJAX Framework مي‏باشد
  C#در حال حاضر در دنيای بزرگ نرم افزار ، مدرن‏ترين و گرانترين زبان برنامه نويسC# است که مورد تاييد ECMA و زبان منتخب Microsoft نيز مي‏باشد که اکثر قسمت‏های Windows Vista و Windows Server 2008 بوسيله آن نوشته شده است.
 ORMبرای برنامه هايی که باحجم بالای data سروکار دارند يکی از مهم‏ترين ابزارهايی که مي‏توان گفت استفاده از آن در توسعه نرم افزار به يک اصل تبديل شده است (Object Relational Mapping)ORM مي‏باشد. اين ابزار رابطه‏های پيچيده پايگاه داده را به رابطه‏های قابل فهم‏تر Object Oriented تبديل مي‏کند و برنامه نويس مي‏تواند رابطه‏های منطقی پيچيده‏تربا سهولت بيشتری پياده سازی کند. همچنين کد خواناتری خواهيم داشت و کد ما در مقابل تغييرات انعطاف پذيرتر خواهد بود.
Workflow Engine
نرم افزارهای رایان پرتو برای کنترل جريان کار به صورت پويا از ابزار (Windows Workflow)   WFاستفاده مي‏کنند که Microsoft آن‏را در Windows Vista به بعد قرار داده است و همچنين در ویندوزهای قبلی نيز قابل نصب مي‏باشد. اين ابزار يکی از انعطاف پذيرترين و قدرتمند‏ترين ابزارهای کنترل جريان کار مي‏باشد که هر جريانی را مي‏تواند کنترل کند. بايد توجه داشت که WF در واقع يک Framework است و از جمله قابليت‏های آن مي‏توان به موارد زير اشاره کرد :
o    قابليت توسعه و گسترش و ساخت جريان کار سفارشی بسيار قدرتمند و پويا و بسيار آسان.
o    قابليت تغيير جريان کار به صورت گرافيکی حتی به وسيله يک برنامه خيلی کوچک و بدون نياز به Visual Studio
o    عدم نياز به نصب نرم افزار Administration بر روی Server.
o    عدم نياز به ساخت Workflow Engine با توجه به اينکهWF يک Framework است نه يک نرم افزار.
o    نرم افزارهای رایان پرتو با استفاده از اين ابزار Business Layer پويا و Modular بوجود آورده که کنترل جريان کار در آن به سهولت انجام مي‏پذيرد.
Portal Engine
با توجه به توسعه روز افزون Portal در دنيای Web، هر سازمان،  شرکت و يا ارگانی پس از مدتی نياز به آن‏را به شدت حس خواهد کرد و خواه نا خواه به سمت آن کشيده خواهد شد. شرکت‏ها و سازمان‏ها در زمان رشد خود، نمايندگی و زير سازمان‏هايی به وجود می‏آورند که عملکردشان را از سازمان اصلی به ارث ميبرند و به همين علت، ابزارها نيز مي‏بايست از ابزارهای سازمان اصلی ارث‏بری کنند. يکی از مهم‏ترين عوامل در Portal بودن، Modular بودن است تا بتوانيم قابليت سفارشی سازی به سازمان‏های فرعی بدهيم.
Database
به گونه‏ای طراحی شده است که مي‏تواند از طيف وسيعی از پايگاه های داده متفاوت استفاده کند و در استفاده از آن تفاوتی بين SQL Server و Oracle و ... وجود ندارد.
قابل ذکر است به دليل مجتمع بودن ابزارها،  SQL Server 2008 بهترين سازگاری را با نرم افزارهای رایان پرتو داراست.

5-نرم افزار اداری و منابع انسانی

5-1- سیستم کارگزینی و امور جایگزینی
معرفي :
سیستم کارگزینی و امور پرسنلی شامل فعالیت‏هایی مانند تهیه و صدور کلیه احکام کارکنان از جمله انتصاب، ارتقا و ماموریت و انتقال و استخدام و ... می‏باشد.
1-5-  نرم افزار انبار و انبار ریالی
معرفي :
برنامه‌ريزي كارآمد و همچنين استفاده‌ي بهينه از منابع، يكي از مهم‏ترين پيش‏نيازهاي تداوم و ارزيــابي فعاليت‌هاي سازمان‏هاي دولتي است. حال آن كه برنامه‌ريزي و تصميم‌گيري درباره‌ي چگونگي تخصيص منابع و تامين احتياجات طرح‏ها و پروژه و نيازهاي جاري و لزوم برنامه‏ريزي براي استفاده بهتر از موجودي، نيازمند آگاهي دقيق از اطلاعات انبار است.
به همين خاطر است كه بسياري از سازمان‏ها و موسسات دولتي براي داشتن اطلاعات از وضعيت انبار و نظارت بر آن‏ها، از نرم افزار انبار بهره مي‌جويند. در اين ميان، توجه به ارتباط نزديك و تنگاتنگ عملياتي و اطلاعاتي ميان سيستم ‌هاي انبار، تداركات و خريد و تامين اعتبار از اهميت ويژه‌اي برخوردار است و استفاده از نرم‌افزار كارساز خواهد بود كه چنين ارتباطي را ميان سيستم‌هاي ياد شده فراهم آورد.
نرم افزار حاضر به عنوان بخشي از سيستم يكپارچه‌ي اطلاعات مديريت، به شايستگي اين قابليت را در خود دارد و نياز سازمان‏ها و موسسات دولتي را به خوبي برآورده مي‏سازد.

2-5- نرم افزار حقوق و دستمزد
معرفي :
o    جذابيت استفاده از نرم افزارهاي مالي زماني نمود پيدا مي كند كه لازم باشد مطالبات پيچيده‏اي در كوتاه‏ترين زمان ممكن و بدون هرگونه خطايي صورت گيرد. محاسبه‏ي حقوق ودستمزد كاركنان در شركت‏ها و موسسات مثال بارزي از همين محاسبات زمان بر است كه كاركنان مالي هميشه درگير آن هستند، با توجه به تنوع شيوه‏هاي محاسبه و تعداد عوامل تاثير گذار، طراحي نرم افزاري كه پاسخ‏گوي نياز كاربران گوناگون باشد از ظرفيت و پيچيدگي خاصي برخوردار است.
o    نرم افزار حقوق و دستمزد، به عنوان بخشي از سيستم يكپارچه مالي شركت رايان پرتو باختر، به گونه‏اي طراحي شده است كه تنوع قوانين پرداختي و روش‏هاي حاكم بر محاسبات حقوق و دستمزد را به شايستگي پوشش داده و با ارتباط خود با نرم افزار منابع انساني و حسابداري مالي شركت رايان پرتو باختر امكانات و تسهيلات كارآمدي را در اختيار مديران و كاربران آن قرار مي دهد.
5-3- نرم افزار بودجه
معرفی :
براي نظارت بر عملكرد سازمان و برنامه‌ريزي براي فعاليت‌هاي آينده‌ي يك سازمان، كنترل و نظارت بر بودجه از مهم‏ترين ابزارهاست. نرم‌افزار بودجه با امكان تهيه و تنظيم بودجه جامع در دو نوع عملیاتی و مالی و با برقراري ارتباط با ديگر نرم‌افزارهاي سيستم يكپارچه و دريافت اطلاعات از آن‏ها، علاوه بر فراهم كردن امكان پيش‌بيني اقلام بودجه در آينده و بسترسازي براي برنامه‌ريزي‌هاي موفق در سازمان، به مديران كمك مي‌كند تا ميزان انحراف از بودجه‌ و برنامه‌هاي پيش‌بيني شده را بسنجند و براي اصلاح و بهبود عملكرد سازمان برنامه‌ريزي كنند.
5-4- نرم افزار صورت وضعیت پیمانکاران
معرفی :
با توجه به تعریف پروژه‏های پیمانکاری در شرکت‏ها و ارگان‏های مختلف مانند شهرداری و توزیع برق و ... مکانیزه ساختن این روند برای تسریع، سهولت و بهره‏وری هر چه بیشتر اجتناب‏ناپذیر می‏باشد. نرم افزار صورت وضعیت پیمانکاران امکان تعریف این پروژه‏ها از زمان تعریف تا محاسبات مالی و صدور چک برای پیمانکاران را میسر می‏سازد.
5-5- نرم افزار تدارکات
معرفی  
نرم افزار هوشمند مدیریت تدارکات و کارپردازی، یکی از محصولات شرکت رایان پرتو می‏باشد که قابل استفاده برای تمامی مشتریان است.
این نرم افزار که قابلیت ثبت و مدیریت انواع مناقصات، مزایدات، استعلام‏ها و قابلیت پیگیریی انواع درخواست خرید، تعمیرات و رویه‏های تأیید آن‏ها را دارا می‏باشد. برخی از قابلیت‏های این نرم افزار عبارتست از :
تعريف تامين كنندگان كالا و امتیاز دهی به هر یک از تامین کنندگان  
گروه بندي تامين كنندگان كالا و کالا به صورت درخت واره‏ای
تعریف پارامترهای موردنیاز جهت ارزیابی تامین‏کنندگان
تعريف فرآيند و رويه‏هاي خريد و تداركات و قابلیت ردیابی عملیات خرید
معرفي پرسنل واحد بازرگاني و تعریف تنخواه‏داران
صدور سند درخواست خريد كالا براساس درخواست كالا از انبار و كنترل موجودي كالا
صدور سند سفارش خريد كالاو خدمات  بر مبناي درخواست خريد كالا
تعيين نوع خريد بر مبناي دريافت استعلام، برگزاري مناقصه و خريد‏هاي جزئي  
صدور سند پيش فاكتور خريد بر مبناي سفارش خريد كالاو خدمات  
صدور سند فاكتور خرید كالاو خدمات بر مبناي پيش فاكتور خريد، درخواست خريد كالا و خدمات
5-6- نرم افزار اموال
معرفی:
با توجه به پیشرفت سریع علوم رایانه‏ای در کشور، لزوم استفاده از نرم افزارهای مختلف درتمام زمینه‏های کاری (علمی، اقتصادی، اجتماعی، هنری و ...) نمود عینی پیدا کرده است. از جمله زمینه‏های کاربرد نرم افزارهای رایانه‏ای می‏توان به نرم افزار مدیریت اموال اشاره کرد. تاکنون نرم افزارهای مختلفی در زمینه مدیریت اموال توسط شرکت‏های مختلفی طراحی و تولید شده است. در همین راستا و با توجه به اینکه اکثر سازمان‏های کشور مجهز به تعداد کثیری رایانه می‏باشد و مدیریت این اموال بسیار سخت و پیچیده است. شرکت گروه تجارت الکترونیک راد با طراحی نرم افزار مدیریت جامع اتوماسیون اموال رایانه‏ای این امکان را برای مدیریت اموال سازمان ارائه کرده است.
 
  قابليت عملكرد هوشمندانه اسناد :
o    خريد يا ايجاد دارائي‏ها، فروش يا اسقاط اموال، بهسازي اموال، تعديل اموال، جابجائي اموال (در محل استقرار يا در مراكز هزينه) تحويل و تحول بين جمعداران اموال، تحويل و تحول بين كاركنان شركت،  دريافت يا واگذاري اموال اماني، تعميرات اموال، درخواست و سفارش اموال
o    قابليت بهنگام رساني و جلوگيري از ايجاد تغييرات در اطلاعات كنترل شده
o    قابليت و هوشمندي تعيين طرف حساب‏هاي اسناد حسابداري بصورت كاملاً مكانيزه
o    قابليت انتقال اطلاعات بصورت كاملاً مكانيزه به نرم افزارهاي : حسابداري مالي -  بودجه فعال


6- نرم افزارهای تخصصی به سفارش مشتری

1-6- سیستم جامع اتوماسیون بازار برق
معرفی :
با توجه به نیاز شرکت‏های توزیع نیروی برق به دریافت و محاسبه مقدار برق مصرفی مناطق مختلف و پیش بینی بار مصرفی روزهای آتی، وجود نرم افزار هوشمند در این ارتباط اجتناب‏ناپذیر می‏باشد. بدین منظور سیستم جامع اتوماسیون بازار برق در جهت دستیابی به اهداف فوق برای کاهش هزینه و صرفه جویی و بهره‏وری بیشتر طراحی و پیاده‏سازی شده است.
2-6- سیستم اتوماسیون صندوق تامین خسارت های بدنی
سیستم فوق در جهت مکانیزه کردن اقدامات صندوق تامین خسارت‏های بدنی که زیر نظر بیمه مرکزی ایران فعالیت می‏کند طراحی و پیاده سازی شده است.

7-  نرم افزار مدیریت ایمنی

معرفی :
سیستم نرم افزاری مدیریت ایمنی یک پایگاه اطلاعاتی جامع از اطلاعات فعالیت‏ها و تجهیزات ایمنی شرکت‏های توزیع برق می‏باشد.
هدف از این نرم افزار، جمع آوری، ثبت، بازدید، پيگيري و گزارش‏گيري از كليه اطلاعات و عمليات ايمني پرسنل، گروه‏هاي عملياتي، خودروها و ساختمآن‏ها و در نتیجه فراهم آوردن اطلاعات مناسب برای مدیران، جهت اخذ تصمیمات مهم بصورت صحیح و به موقع که می‏تواند منجر به کاهش تلفات مادی و معنوی و جلوگیری از وقوع حوادث غیر قابل جبران گردد . نرم افزار مديريت ايمنی سعی دارد به سازمان‏ها کمک کند تا از طريق شناسايی و ثبت ريسک‏های ايمنی و بهداشت شغلی و با تحت کنترل درآوردن آن‏ها، عملکرد ايمنی و بهداشت شغلی خود را بهبود بخشند.

8- سیستم اتوماسیون نگهداری و تعمیر تجهیزات رایانه‏ای

معرفی :
سیستم‏های مدیریت نگهداری مکانیزه (Computerised Maintenance Management System ) به طور فزاینده‏ای در مدیریت کنترل و نگهداری تجهیزات در صنایع تولیدی و خدماتی پیشرفته مورد استفاده قرار می‏گیرد.
افزايش حجم اطلاعات در واحد‌هاي تعميرات و نگهداري و لزوم بررسي و تجزيه و تحليل اطلاعات به منظور تصميم‏گيري مناسب، نياز به مكانيزه کردن را در امر تعميرات نگهداري بيش از پيش نمايان مي‌سازد.
از قابليت‌هاي استفاده از سيستم‏هاي مكانيزه مي‏توان به امكان دسته‏بندي عيوب، علل خرابي و علل تاخير در انجام فعاليت‏ها اشاره نمود و بدين ترتيب امكان بررسي آمارهاي مربوطه فراهم مي‏شود. همچنين مسائل خرابي هر دستگاه را در بخش‌هاي مختلف آن، زمان توقف ناشي از هر عيب در دستگاه را نيز مي‏توان كنترل نمود كه گاهاً منجر به حصول نتايج جالبي مي‌گردد چرا که سهم زيادي از درصد توقفات كل تجهيزات به خرابي يك قطعة كوچك در يك دستگاه مربوط مي‌شود.
همچنين مي‌توان از قابليت‌هاي گزارش‏گيري متنوع به منظور بررسي وقايع استفاده نمود. از مزاياي استفاده از سيستم مكانيزه ميتوان به امكان گزارش‏گيري از روند عملكرد در دوره‌هاي زماني دلخواه اشاره نمود و بدين ترتيب مي‌توان در دوره‏هايي كه روند مورد نظر عملكرد مطلوب را نمايش نمي‏دهد، عوامل مؤثر را مورد تجزيه و تحليل قرار داد. همچنين مي‌توان در فايل مشخصات فني ماشين آلات اطلاعات فني و حتي نقشه‌هاي قطعات ماشين را نگهداري نمود. ارتباط با فايل قطعات انبار و تحت شبكه كاركردن به انظمام قابليت مديريت كاربران و محدود كردن اختيارات آن‏ها از مزاياي سيستم مكانيزه مي‌باشد.
روشن است كه اقدامات تعميرات و نگهداري تجهيزات آن هم با استفاده از بهترين و سريعترين تکنولوژي‏هاي در دسترس اهميت فوق العاده‏اي پيدا کرده است.

9- سیستم بیودارو

معرفی:
مراکز اهدای پلاسما با توجه به حساسیت بالای کاری، نیاز به وجود سامانه‏ای در جهت کنترل و بررسی افراد و مشخصات مربوط به محصول تهیه شده از اهداکنندگان و تضمین کیفیت هر یک از آن‏ها دارد. با توجه به این نیاز نرم افزار مدیریت اهدا تهیه گردیده و سعی شده که در آن تمامی نیازها و انتظارات این گونه مراکز رفع و از جهاتی ارتقا کیفی ایجاد شود، در ذیل به تشریح کلی قابلیت های آن پرداخته شده است:

10- نرم افزارهای تولید

11-  نرم افزارهای فنی و مهندسی

اطلاعات فني و مهندسي :
دراین زیر سیستم که پیش نیاز تمام زیر سیستم‏ها می‏باشد اطلاعات پایه برای تمام بخش‏های سیستم تعریف می‏شوند. عمده اطلاعات قابل تعریف در این بخش عبارتند از :
o    تعريف كالاو گروه‏بندي آن‏ها (محصول نهايي و نيمه ساخته، اموال، دارايي)با كدينگ استاندارد
o    تعريف مشتريان مربوط به هر كالاي توليدي
o    تعريف شناسنامه ابزار و قالب مربوط به ساخت هر كالا
o    مشخص نمودن درصد تامين كالاي مشتري توسط شركت و مقايسه آن با شركت‏هاي رقيب
o    تعريف فرايند توليد براي هر قطعه (OPC) بر اساس روش‏هاي توليد تعريف شده
o    تعريف فرايند مواد مصرفي براي هر قطعه (BOM) بر اساس روش‏هاي توليد تعريف شده
o    تعريف طرح‏هاي بسته‏بندي براي محصولات نهايي بر اساس سفارشات مشتري
o    نمايش درخت محصولات به صورت اصلي و مجازي
o    امكان تعريف استانداردهاي مربوط به هر كالا
o    امکان تعریف تامین کنندگان، پیمانکاران مواد اولیه و پیمانکاران فنی
o    امکان تعریف ماشین آلات و تجهیزات ایستگاه‏های کاری و واحد‏های کاری


12- مديريت قرارداد و سفارشات
معرفي :
با توجه به اهميت افزايش مشتري گرايي و تامين رضايت مشتري در سازمان‏هاي امروزي و لزوم توجه به اولين و مهمترين خواسته هر مشتري كه دريافت كالاي مورد سفارش خريد در موعد مقرر است. قرارداد و كنترل سفارشات جهت تحويل به موقع محصولات به مشتريان امري بسيار كليدي و حائز اهميت ليست به نظر مي‏رسد.
رايان پرتو سعي نموده است با طراحي سيستم مديريت سفارشات خود سازمان را در رسيدن به اهداف فوق ياري نمايد.
13-  سیستم اتوماسیون نگهداری و تعمیرات تجهیزات صنعتی
معرفی :
امروزه صنعت در زندگی ما انسان‏ها نقش مهمی را ایجاد می‏کند. و بدون تردید یکی از بنیان‏های اساسی در صنعت تولید، ماشین‏آلات و تجهیزات هستند.
نگهداری و تعمیرات در صنعت نقش مهمی را ایفا می‏کند چرا که با پیروی از این مقوله می‏توانیم بهترین استفاده را از انرژی و نیروی انسانی، سرمایه و غیره داشته باشیم.
با توجه به رشد روز افزون تکنولوژی و لزوم بهبود بهره‏وری ماشین‏آلات و تجهیزات، حرکت به سوی اتوماسیون را سرعت بخشیده است. از طرفی اجرای این سیستم موجب کاهش هزینه‏ها، تعداد پرسنل کنترل و افزایش نیروی درگیر با نگهداری و تعمیر می‏شود.این سیستم با توجه به اهداف فوق با بهره‏گیری از کارشناسان نت و رعایت کلیه‏ی استانداردها طراحی شده است که تاکنون در مراکز صنعتی مهمی نصب و توسعه داده شده است و پاسخگوی تمام نیازهای مشتریان بوده است.
14- تولید و برنامه ریزی تولید  
معرفی :
با توجه به گسترش روزافزون تولید در سازمان‏ها سهم عمده فرایندهای تولید در قیمت تولید شده و با توجه به حجم بسیار بالای داده در این بخش، کنترل، مدیریت و بهینه سازی آن را بدون داشتن سیستم‏های مکانیزه مناسب به امری غیر ممکن تبدیل کرده است. رایان پرتوسعی نموده است با تاکید به تجارب متخصصان خود در زمینه تولید و تجاربی که از بررسی و آنالیز چندین شرکت بدست آورد، سیستمی را طراحی نماید تا در عین سادگي، كاربردي بوده و تمام نيازهاي بخش توليد را در يك سازمان مرتفع سازد.
15-  قالب سازي
معرفی:
برای ساخت و تولید هر قطعه در کارخانه قالب‏های مختلفی ساخته شده و بر روی ماشین‏های تولید نصب می‏شوند. این قالب‏ها در طول تولید ممکن است دچار خرابی شده و نیاز به تعمیر داشته باشند.
نرم افزار قالب سازی امکان ثبت رویه‏های مربوط به قالب سازی از درخواست تعمیر تا تحویل آن‏ها را فراهم کرده و مقدار هزینه‏های صرف شده را به صورت اتوماتیک محاسبه کرده تا قیمت تمام شده یک کالا به درستی مشخص گردد.

16-  مديريت مواد اوليه
معرفی :
اين سيستم سعي دارد مواد اوليه براي توليد محصول را از بدو ورود به كارخانه تا زماني كه تحويل واحد توليد براي شروع فرايند توليد مي‏شوند را تحت كنترل بگيرد. از اهداف اصلي اين سيستم مي‏توان به كنترل سطح موجودي مواد اوليه، رد گيري سوابق مواد اوليه و كنترل عمليات‏هاي كمكي مورد نيازي كه بايد روي مواد اوليه انجام شود تا آن‏ها را به مواد قابل استفاده در توليد تبديل نمايد، نام برد.
امكانات :
o    تعريف انواع مواد اوليه
o    تعريف انواع عمليات كمكي مواد اوليه
o    مديريت تامين كنندگان مواد اوليه
o    مديريت پيمانكارن عمليات كمكي
o    پشتيباني از اسناد معمول انبار مواد اوليه (برگه تحويل، رسيد موقت و نهايي، برگه خروج، درخواست جنس و عمليات كمكي، اسناد برگشت از خريد، برگشت از مصرف )
o    امكان تدوين برنامه
o    امكان تائيد مواد اوليه توسط واحد كنترل كيفيت
o    مديريت موجودي مواد اوليه
o    برنامه ريزي تامين سفارشات مواد اوليه
o    صورت وضعيت پيمانكاران
گزارشات :
o    ليست مواد قرنطينه شده
o    گزارش عملكرد دوره‏اي پيمانكار
o    نمودار موجودي مواد اوليه
o    فهرست پيمانكاران، مواد اوليه، عمليات كمكي
o    گزارش برنامه كنترل موجودي مواد اوليه
o    گزارش برنامه كنترل سفارشات مواد اوليه
17-  کنترل کیفیت
معرفي :
يكي از پيچيده‏ترين و زمان‏برترين فعاليت‏هاي پروسه توليد، بازرسي قطعات، جمع‏آوري منابع، صدور اقدامات اصلاحي مناسب و پيگيري آن‏ها در راستاي كاهش نرخ نا منطبق وRewor و افزايش بهره‏وري مي‏باشد، به ويژه كه داده‏هاي اين بخش مورد توجه ويژه مميزان و اديتورها مي‏باشد، اين سيستم كوشيده است تا نگراني شما را در اين بخش كاهش داده و آن را به يكي از كارآمدترين بخش‏هاي سازمان شما تبديل نمايد.

همانطور که در بخش‌های طراحی سایت و ساخت اپلیکیشن گفته شد، امروزه سازمان‌ها با استفاده از فضای اینترنت و دستگاه‌های هوشمند به دنبال کسب مزیت‌های رقابتی نسبت به رقبای خود هستند. سازمان‌های مختلف نسبت به نیازشان در استفاده از محیط اینترنت می‌تواننداز نرم‌افزارهای با قالب مشخص استفاده کنند یا می‌توانند به تولید نرم افزار سفارشی بپردازند. هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایبی دارد که کارفرما با توجه به آن‌ها باید درباره نوع ساخت نرم افزار تصمیم‌گیری کند.

در بخش طراحی سایت و ساخت اپلیکیشن به ساخت نرم افزار با قالب‌های آماده پرداخته شد. که در شرکت شرکت رایان پرتو باختر  کارشناسانی با مهارت ویژه به این امور می‌پردازند.

در این بخش به تولید نرم افزار سفارشی پرداخته خواهد شد، که متخصصین این بخش در شرکت ما، افرادی بسیار با مهارت و سابقه درخشان در این حوزه می‌باشند.

تولید نرم افزار سفارشی مناسب سازمان‌ها و شرکت‌هایی است که ایده‌های بکر و ناب دارند. و پیاده‌سازی آن ایده‌ها روی قالب‌های از پیش نوشته شده و آماده ممکن نیست. یا اینکه نرم افزارهای موجود در بازار امکانات مورد نیاز کاربران را پوشش نداده و یا با روند خاص کاری آنها مطابقت نداشته باشد. پس باید به سراغ برنامه نویسی صفر تا صد نرم‌افزار بپردازند تا بتوانند طرح‌های خود را در سایت یا اپلیکیشن اختصاصی خود پیاده کنند. فرآیند تولید نرم افزار سفارشی، فرآیندی پیچیده، منظم و دقیق است که هر مرحله بایدبا دقت عمل توسط کارفرما و تیم برنامه نویسی انجام شود.
مراحل مختلف تولید نرم افزارهای سفارشی
نیاز سنجی و اشتراک گذاری ایده ها
یادگرفتن    

به جرئت می‌توان گفت مهمترین بخش در تولید نرم افزارهای سفارشی بخش نیاز سنجی و اشتراک گذاری ایده‌هاست. در این مرحله که نخستین مرحله از تولید یک نرم افزار اختصاصی محسوب می‌شود، نشستی بین تیم طراحی و برنامه نویسان نرم فزار، و افراد صاحب نظر شرکت که ایده‌ها و خواسته‌های خود از نرم‌افزار را مشخص کرده‌اند برگزار می‌شود. در این جلسه تمامی مطالب مرتبط با کسب و کار مشتری و امکاناتی که باتوجه به شغل مورد نظر می‌توان از نرم افزار انتظار داشت بررسی می‌شود. تمامی ایده‌ها و نظرات از جوانب و زوایای مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرند. انتقادات و پیشنهادات مربوط به هر طرح و ایده بیان می‌شود. همه طرح‌های پیشنهادی بطور دقیق آنالیز می‌شود. و در نهایت ایده‌های قابل پیاده‌سازی و کاربردی مشخص می‌شوند. و در آخر لیست نهایی خواسته‌ها در اختیار شرکت تولیده کننده نرم افزار قرار می‌گیرد.

از آنجایی که کلیه فرآیندهای بعدی تولید نرم افزار سفارشی به این بخش مربوط می‌شود، لذا صاحبان مشاغل و صاحب‌‌نظران شرکتشان باید انرژی و زمان زیادی برای این مرحله صرف کنند. آن‌ها با دقت باید تمام امکاناتی که از یک نرم‌افزار توقع دارند را بصورت لیست تهیه کنند. و نکات کلیدی هر آیتم از لیست را کنار آن یادداشت کنند. باید توجه داشت کلیه فرآیندهایی که در نرم افزار اختصاصی آنان قرار است اتفاق بیفتد در این مرحله مشخص می‌شود.

در صورتی‌که این مرحله به درستی و با دقت کامل و صرف زمان مناسب بررسی نگردد، صحت کارکرد و کارآیی نرم افزار سفارشی به درستی صورت نخواهد گرفت. در این میان تیم طراحی و برنامه‌نویسی نرم افزار باید در کنار شرکت باشد و به آنان در جهت تحقق اهداف و رویاهایشان مشورت دهد و آیتم‌های اساسی قابل استفاده در نرم افزار، در جهت کسب این اهداف را به آن‌ها معرفی کند.

تیم متخصص شرکت  رایان پرتو باختر  بطور کامل شما را در تحلیل کسب و کارتان و چگونگی تولید یک نرم افزار کاربردی برای آن همراهی خواهد کرد و لحظه‌ای شما را در این مهم تنها نخواهد گذاشت.
طراحی و برنامه نویسی نرم افزار اختصاصی

پس از مشخص شدن خواسته‌ها و انتظارات کارفرما از نرم افزار اختصاصی مجموعه‌اش، کار اصلی شرکت تولید کننده نرم‌افزار آغاز می‌شود. در مرحله طراحی، تیم طراحی و برنامه نویسی شرکت کار ساخت نرم افزار را شروع می‌کند. اولین اقدامی که تیم طراحی نرم افزار باید انجام دهد، طراحی بانک‌های اطلاعاتی، فیلدها، جداول و ارتباطات بین آن‌هاست.

پس از اینکه تیم طراحی اقدامات لازم جهت جمع‌آوری و طراحی موارد فوق را انجام داد، نوبت به پیش‌طراحی فرم های نرم افزار سفارشی بر اساس طراحی دقیق بانک اطلاعاتی می‌رسد. حال باید به طراحی اصلی فرم های برنامه و تست ارتباطات بین فرم ها و کل نرم افزار سفارشی پرداخت. بعد از اینکه طراحی اصلی و تست‌های اولیه به پایان رسید باید اقدام به کد نویسی فرم ها و ساختار اصلی برنامه و ایجاد ارتباط بین نرم افزار و بانک اطلاعاتی کرد و در نهایت باید تست اولیه برنامه با ورود داده های فرضی صورت گیرد. پس از تست اولیه، فاز طراحی به پایان می‌رسد.
پیاده-سازی    
پیاده سازی

پس از انجام تمامی مراحل و فرآیندهای قبل، به مرحله پیاده سازی نرم افزار می‌رسیم. این مرحله بسته به نوع نرم افزار سفارشی ساخته شده متفاوت است. متخصصین تولید نرم افزارهای سفارشی، باید نوع پیاده سازی نرم افزار رابا توجه به کارکرد و ماهیت نرم افزار انتخاب کنند. تمامی قسمت‌های مربوط به این مرحله بر عهده برنامه نویسان پروژه است. آن‌ها باید با دقت هرچه تمام‌تر کدنویسی و برنامه نویسی نرم‌افزار را انجام دهند و این مرحله را پشت سر بگذارند.
تست و ارزیابی
آزمون    

مرحله بعدی مرحله تست و ارزیابی نرم افزار است. در این قسمت صحت عملکرد بخش‌های مختلف نرم‌افزار ارزیابی می‌شود. علاوه بر آن صحت ذخیره سازی اطلاعات در بانک اطلاعاتی نیز بررسی می‌شود. پس از ارزیابی و تست صحت عملکرد، تمام مشکلات و کاستی‌های احتمالی برطرف می‌شوند و دوباره مرحله تست انجام می‌شود. این مرحله تا زمانی‌که نرم افزار به عملکرد مطلوب نرسد، ادامه می‌یابد. در آخر زمانی که بهترین عملکرد حاصل شد، به مرحله استقرار و توسعه نرم افزار می‌رویم.
تنظیمات    
استقرار و توسعه

پس از پایان تست و ارزیابی اولیۀ نرم افزار و اتمام مراحل دیباگ و خطایابی نرم افزار سفارشی استقرار و تحویل آن در محیط کار نهایی انجام خواهد گرفت. تمرکز این بخش بر تضمین کارکرد درست نرم افزار برای استفادۀ کاربران نهایی نرم افزار است.

در این نقطه از چرخۀ حیات نرم افزار، تمرکز روی بازخورد کاربر در خصوص تنظیم دقیق محصول، پیکربندی نرم افزاری، نصب و نکات مربوط به قابلیت استفاده خواهد بود.

طبیعتا در این مرحله که کاربر از نرم افزار استفاده می‌کند، ممکن است نیازهای جدیدی در نرم افزار احساس شود. جهت رفع این موارد و نیازها باید نرم افزار مورد نظر را گسترش و توسعه داد. توسعه نرم افزار باعث تکمیل و استفاده بهینه از آن می‌شود. در نهایت محصول نهایی راه رسیدن به اهداف را برای شرکت سفارش دهنده نرم افزار هموار و میسر می‌کند.
آموزش و پشتیبانی
ارائه    

یکی از ویژه‌ترین و مهمترین فازها در فرآیند تولید نرم افزارهای سفارشی، مرحله آموزش و پشتیبانی از نرم افزار است. در فاز آموزش، نحوه استفاده درست از نرم افزار به کارفرما داده می‌شود و تمام توضیحات مرتبط با بخش‌های مختلف نرم‌افزار بصورت کاملا دقیق و جزء به جزء به ایشان داده می‌شود. و در نهایت نرم افزار به مشتری تحویل داده می‌شود. اما این پایان کار نیست. مهمترین فاز برای ماندگاری یک نرم‌افزار، فاز پشتیبانی است. تمامی نرم افزارها پس از تولید احتیاج به پشتیبانی دارند و اگر پشتیبانی به درستی صورت نگیرد نرم افزار هرچقدر هم که امکانات و قابلیت‌های متعدد داشته باشد و خوب طراحی شده باشد، در نهایت به سمت افول و زوال پیش خواهد رفت. باید در نظر داشت تمامی نرم افزارها نیاز به آپدیت شدن دارند و اگر پس از گذشت مدت زمانی با اشکال روبرو شوند تیم پشتیبانی به راحتی آن مورد را برطرف می‌کند.

در این مقاله بطور کامل با مراحل تولید نرم افزارهای سفارشی آشنا شدید. اگر کسب و کارتان نیاز به دیده شدن و استفاده از فضای خاص و ویژه دارد با تیم شرکت  رایان پرتو باختر  در تماس باشید.